Home Rozpoznanie Wrodzona Dysplazja Stawu Biodrowego
Rozpoznanie Wrodzona Dysplazja Stawu Biodrowego PDF Drukuj Email
Wrodzona dysplazja dotyczy  ok.5% populacji noworodków, z czego ponad 1% stanowią wrodzone zwichnięcia stawów biodrowych.co potwierdza taka sama szacunkowa liczba  wymienianych bioder rocznie;wg badań niemieckich rozwojowe  zwichniecie stawu biodrowego występuje u 1 na 25 000 dzieci .(1u)
Diagnozowanie na oddziale noworodkowym każdego nowo narodzonego dziecka jest ideałem, ale niestety ma miejsce  tylko w nielicznych ośrodkach, które posiadają odpowiednio wyszkolonych i doświadczonych lekarzy – ortopedów.Ci Specjaliści nie tylko diagnozują ewentualną nieprawidłowość w budowie stawu biodrowego, ale także potrafią rozróżnić, które anomalie wymagają leczenia, a które tylko obserwacji i profilaktyki.
Wprowadzenie przez  Państwowych Ubezpieczycieli w danym kraju  nie w pełni skutecznej profilaktyki znacznie pogarsza rokowania dzieci z CDH, ponieważ ani rodzice ani  pracownicy medyczni nie biorą pod uwagę rozpoznania tego typu, wierząc w  pełną efektowność  zalecanego przez Państwo przeciwdziałania.
Ze względu na ograniczone finanse publicznej służby zdrowia i braki odpowiednio przeszkolonych lekarzy decyzja o przeprowadzeniu badania usg stawów biodrowych na oddziale noworodkowym powinna należeć do rodziców, którzy w większości przypadków decydują się na jego wykonanie, nawet jeżeli muszą za nie dodatkowo zapłacić. Zwiększają tym samym szanse swojego dziecka na zdrowe biodro. Koszt jednostkowy badania jest bowiem niższy niż dolegliwości i koszty spowodowane niewydolnością panewki z powodu CDH.
Ze względu na plastyczność biodra i jego intensywną przebudowę wraz ze wzrostem dziecka nie ma i nie będzie takiego jednorazowego badania, które oceniałoby jednoznacznie prawidłowość rozwoju bioder. Dlatego staw trzeba kontrolować kilkakrotnie, aż dziecko zacznie obciążać biodro około 6 miesiąca życia.
U wszystkich dzieci stawy biodrowe  rozwijają się wraz ze wzrostem dziecka i do końca 3 m-ca życia powinny osiągnąć prawidłowy kształt w stosunku do wieku. U 97% dzieci  stawy te kształtują  się prawidłowo, wystarczy tylko profilaktyka i obserwacja,pozostałe 3% wymaga leczenia.
Obowiązkowe i gwarantowane przez państwo badanie kliniczne noworodków i niemowląt wykrywa do 10% niestabilności bioder,  15% spostrzegają rodzice zaniepokojeni asymetrią w budowie stawów u ich dzieci a pozostały procent wychodzi na jaw (lub nie) później. Część stawów z płytką panewką nie daje żadnych objawów klinicznych przez wiele lat, aż dojdzie do jego zniszczenia, co sygnalizowane jest  chronicznym bólem.
Nie znaleziono   bezpośrednich dowodów ze  przesiewowe wielokrotne badanie kliniczne do wykrywania DDH skutkuje zmniejszeniem liczby zabiegów operacyjnych albo  późniejszym lepszym funkcjonowaniem dzieci w przyszłości , stwierdziły Amerykańskie Stowarzyszenia Pediatrów i Ortopedów dziecięcych oraz USPSTF w 2006.r.(5)
Niedelikatne i zbyt długotrwałe badanie kliniczne może również doprowadzić do pogorszenia wady poprzez mechaniczne uszkodzenia, zaburzenia ukrwienia i unerwienia głowy kości udowej.Takie diagnozowanie trwa również wielokrotnie dłużej (nawet do kilkudziesięciu minut) niż badanie usg ,które trwa kilkadziesiąt sekund.
Na świecie istnieją dwie metody rozpoznawania zwichniętego stawu biodrowego u noworodków zaraz po urodzeniu: tradycyjne badanie kliniczne i od 1978 r. wprowadzone przez prof. Grafa badanie usg.
Każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Umiejętność stosowania obydwu pozwala wykryć każdą nieprawidłowość w budowie stawu biodrowego. Mimo doskonalenia technik badania klinicznego(Objaw Ortolaniego/Barlowa rys 1,2) wykrywa ono co dziesiąta wadę, dlatego efekty skreeningu wciąż nie są zadowalające. Usg  stawów pokazuje precyzyjnie nawet najmniejszą nieprawidłowość w budowie biodra u noworodka, ale pod warunkiem, że to dynamiczne badanie przeprowadza doktor, najlepiej ortopeda.
Powszechne badanie ultrasonograficzne stawu biodrowego przez lekarza jest standardem  od lat 80 ubiegłego wieku w krajach  niemieckojęzycznych znanych z precyzji i dokładności  jak Niemcy, Szwajcaria, Austria( gdzie je wymyślono), które osiągają czterokrotnie lepsze wyniki leczenia operacyjnego i co najmniej 10 krotnie lepsze wyniku w ilości uszkodzeń głowy kości udowej ( nigdy nie były lepsze  na świecie),niż  w krajach  anglosaskich USA ,UK gdzie badania wykonują  głównie  technicy i pielęgniarki ,a badanie skrinnigowe usg bioder wciąż wzbudza kontrowersji.(1c,1u,
Różnica ta wynika przede wszystkim ze w krajach niemieckojęzycznych profilaktyka stawów biodrowych zajmują się głównie ortopedzi i każdy z nich przeprowadza badanie usg, kliniczne i leczy osobiście ,natomiast w krajach anglosaskich  usg wykonują technicy medyczni a badania kliniczne robią przeszkolone pielęgniarki i położne, zaś lekarze ortopedzi konsultują, leczą i operują wyselekcjonowanych przez nich małych pacjentów.
Mimo rozwiniętej profilaktyki i obowiązkowym badaniom usg stawów biodrowych w Niemczech i tak ok. 10% niemowląt nie pojawia się do późniejszych kontroli, dlatego badanie usg na oddziale noworodkowym jest tak istotne
Nadal pomimo obowiązkowym badaniom klinicznym lekarzy, opieki pielęgniarek, u 1 na 5 000 dzieci rozpoznaje się zwichnięcie stawu biodrowego dopiero po 18 miesiącu
Gwarancją całkowitego wyleczenia nawet największej wady jest wykrycie wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego  zaraz po urodzeniu i zakończenie odbudowy do 5 tygodniu życia (gdy szybkość regeneracji kości jest największa).  Czas postawienia diagnozy jest bardzo ważny, bowiem niebezpieczne zmiany wtórne  mogą rozwinąć się nawet w kilka dni.
Rozpoznanie dysplazji później jest łatwiejsze ze względu na pogłębiającą się wadę, ale również trudniejsze do wyleczenia i obarczone większym ryzykiem powikłań.
Metoda diagnozowania nieprawidłowej budowy stawu biodrowego  za pomocą usg jest nowa, ale coraz bardziej popularna ze względu na dobre efekty leczenia.Systematycznie wprowadzana jest w kolejnych ośrodkach i państwach.
Nowy sposób badań wymaga dodatkowych nakładów finansowych na jego stosowanie i zmian organizacyjnych. Poniesione na profilaktykę koszty zwracają się jednak w przyszłości co najmniej czterokrotnie- zredukowaną liczbą zabiegów i kosztami późniejszego leczenia, nie licząc indywidualnych wydatków i  cierpień dziecka.
Ze względu na ograniczoną liczbę środków finansowych profilaktyka stawów biodrowych została niestety przerzucona na innych lekarzy, zwłaszcza na lekarzy rodzinnych i pediatrów
W następstwie niskich nakładów pieniężnych i braki odpowiednio przeszkolonych lekarzy rozsądnym kompromisem wydaje się badanie usg stawów biodrowych między 4 a 6 tyg. życia dziecka
Przyczyny patologicznego stanu biodra w powtórnej kontroli mogą wystąpić z następujących powodów:
-  Ropne zapalenie stawu biodrowego,
-  Mózgowe Porażenie Dziecięce,
-  błędna diagnoza przy pierwszym badaniu.
 
Reklama
Copyright © 2019 sono-medicus. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.