Home Wywiad rodzinny
wywiad rodzinny PDF Drukuj Email

Wrodzona wada bioder (CDH)   występującą rodzinnie(ponad 80%) stwarza  najwięcej problemów jeśli chodzi o diagnostyką i leczenie, dlatego też warto dowiedzieć się wcześniej czy w  rodzinie występowały jakieś  choroby bądź wady bioder  w okresie niemowlęcym , z reguły rodzice nie wiedza o tym przy pierwszej wizycie tylko 10% rodziców wie o tym trzeba pytac wiele razy!

Trudno jest dociec czy w rodzinie występowały przypadki wrodzonej wady bioder ponieważ ,masową profilaktyką rozpoczęto  dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Lekarz prowadzący chcący  przeprowadzić wywiad, na samym początku powinien  dowiedzieć się  czy u blisko spokrewnionej rodziny(rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, wujkowie, ciotki i ich dzieci ) występowały:

Czynniki ryzyka wystąpienia CDH;

(zwiększające możliwość  wystąpienia zaburzeń rozwoju stawu biodrowego):

 

1. Pozytywny  wywiad  rodzinny : mamy do czynienia wtedy  gdy  w rodzinie występują  poniższe dolegliwości:

(pamiętajmy o tym jak  trudno w  uzyskać  informacje od rodziców ,z reguły ludzie nie wiedzą że podczas badania ich bioder wykryto jakieś nieprawidłowości , powszechnie informacje dotyczące wad bioder uważane są za mało istotne w późniejszym czasie a szczególnie dla badanego dziecka w przyszłości ):

- problemy  z biodrami po urodzeniu; jaki był  typ USG bioder czy były  leczone?

- bóle bioder u dorosłych; czy  w późniejszym okresie życia już jako osoba dorosła, człowiek ten odczuwa nawracające bóle okolicy stawu biodrowego, zauważył epizody blokowania się stawu, „chrupania” , lub wydaje mu się że jedna z kończyn dolnych jest krótsza od drugiej.

- zabiegi operacyjne na biodrach;

- występowanie problemów z tarczycą w rodzinie

2. Poród pośladkowy; złe ułożenie dziecka podczas porodu może powodować mechaniczne uszkodzenie  poszczególnych elementów stawu biodrowego.

3. Podejrzenie zaburzeń neurologicznych, zwłaszcza móżdżku,(czucie głębokie) mogą spowodować zaburzenia sterowania  napięciem  mięśniowym, miedzy innymi czynnych stabilizatorów stawu biodrowego.

4.Podejrzenie  podwyższonego  poziom hormonów tarczycy(TSH)  podczas pierwszego trymestru ciąży; zwłaszcza u osób płci żeńskiej, nadmierny poziom trójjodotyroniny może zaburzyć proces kształtowania się stawu biodrowego dziecka.

-jednym z najczęstszych objawów mogącym sugerować kobiecie  podwyższenie  poziomu trójjodotyroniny  są  nadmierne  wymioty u kobiet w ciąży.

W przypadku wystąpienia któregoś  z powyższych   czynników ryzyka, zaleca się by   pierwsze badanie usg było  wykonane zaraz po urodzeniu( do 3 dnia życia!!!) , najlepiej podczas pobytu dziecka  na oddziale noworodkowym lub tuż po wyjściu.

 

W okresie zaraz po urodzeniu dzieci często cierpią na krzywicę ()dlatego też lekarz powinien zapytać czy któryś z rodziców nie zauważył u dziecka:

  • Krzywych nóżek(koślawość, szpotawość)
  • Odstających żeber

Lakarz uzupełnia wywiad podmiotowy pytając o:

  • Inne wady
  • Uczulenia
  • W jakim wieku  dzieci z bliskiej rodziny zaczynały: siadać, wstawać, chodzić. Ta informacja jest o tyle istotna dla lekarza ponieważ pozwala mu porównać rozwój dziecka ze wzorcem rodzinnym.

W przypadku występowania  innych wad lub zaburzeń  dobrze jest powiedzieć o tym lekarzowi,  umożliwi to  na przykład: przeciwdziałanie krzywicy rodzinnej poprzez zwiększenie dawki witaminy D albo wykonania badania USG stawów biodrowych na oddziale noworodkowym.

 

PS

Dodatkowa trudnoscia  pokutujaca  do dzisiaj,  jest wiktorianska filozofia wady wrodzonej jako otrzymanej od " boga" aby wzmacniać  nasz charakter

 
Reklama
Copyright © 2019 sono-medicus. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.